Jānis Graudonis (1913. – 2005.) – skolotājs, vēsturnieks un arheologs

arheologs Jānis Graudonis

Jānis Graudonis  – viens no izcilākajiem Latvijas vēsturniekiem un arheologiem, skolotājs, tēvs un stingrs, bet labs vectēvs.

Dzimis 1913.gada 27.augustā Madonas (tolaik – Cēsu) apriņķa Lazdonas muižas kalpu ģimenē. Tēvs – Jēkabs Graudonis bijis Lazdonas muižas priekšstrādnieks, māte Karlīna – strādniece.

Bērnībā un skolas gados ikdienā iepazīti lauku darbi.

Pateicoties lielajam gribasspēkam un tieksmei uz zināšanām, J.Graudonis ar labām sekmēm pabeidza skolu.

Pēc karadienesta 7.Siguldas pulkā 1935.gada septembrī viņš iestājās Rīgas skolotāju institūtā. Skolotāju institūtā mācoties, līdzekļus dzīvei nopelnīja, darbojoties kā mājskolotājs, bet skolas naudu, ja skolā to neatlaida, aizņēmās no „pašpalīdzības kases”. Mācībās Jānis Graudonis bija starp labākajiem, un 1937. gada jūnijā institūtu pabeidza.

Tad sekoja skolotāja un skolas pārziņa darbs Tūjā.

1938. gada 24. jūlijā Jānis Graudonis salaulājos ar savu Skolotāju institūta klases biedreni Hildegardi Gemsti.

Tad ar īpašu Izglītības ministra pavēli jaunos skolotājus pārcēla par uz Rīgas apriņķa Ikšķiles Elkšņu 6 klasīgo pamatskolu.

Strādājot skolās, skolotājs aktīvi piedalījās sabiedriskajā dzīvē.

Pēc 2.pasaules kara J.Graudonis, pabeidzot vēstures studijas Latvijas Universitātē, kļuva par vēsturnieku un savu turpmāko dzīvi veltīja arheoloģijai. 40. – 50-tajos gados vēl strādāja, kā skolotājs, bet vēlāk savu nacionālo uzskatu dēļ nācās kādu laiku strādāt arī rūpnīcā.

1958.gada janvārī uzsāka darbu Vēstures institūtā, kurā strādāja līdz pat 1999.gada beigām.

J.Graudoņa vadībā tika veikta arheoloģiskā izpēte daudzās Latvijas vietās, t.sk. pirmās Latvijas teritorijā būvētās mūra baznīcas Ikšķilē arheoloģiskā izpēte.

Lielākais mūža darbs – arheoloģiskā izpēte Turaidas pilī (1976. – 2000.g.).

Dažādā laikā sagatavoti un publicēti dažādos izdevumos un laikrakstos ap 380 zinātniski un populāri zinātniski raksti. Katru gadu lasījis referātus zinātniskās konferencēs Latvijā un ārzemēs- Tallinā, Viļņā, Palangā, Maskavā, Ļeņingradā, Smoļenskā, Minskā, Kijevā, Stokholmā, Varšavā, Polockā, Izborskā, Berlīnē, Hanoverā, Bukarestē, Santjago (Spānijā), latviešu centrā Londonā un Straumēnos, arī lekcijas, vadījis ekskursijas uz arheoloģiskiem un vēstures pieminekļiem. Pēc nepilnīgas uzskaites Vēstures institūta darba gados no 1958. līdz 1999.gadam dažādās Latvijas un aizrobežas konferencēs nolasīti ap 120 referāti, Latvijā darba vietās, skolās ap 550 lekcijas- ekskursijas, piedalījies 28 radio un 18 televīzijas pārraidēs, 8 filmās, Turaidas pils izrakumu gaitā stāstījis par atrasto daudziem ekskursantiem, par kuriem uzskaites nav.

Visā savas dzīves laikā Jānis Graudonis jauniešiem un citiem interesentiem stāstīja par Latvijas vēsturi un ar saviem stāstiem un savas dzīves piemēru mācīja mūsu dzimtenes – Latvijas mīlestību.

* 2003.gadā pierakstītās Jāņas Graudoņa atmiņas par savu dzīvi lasiet šeit .

* Par arheologu Jāni Graudoni lasiet arī šeit:

  • Turaidas muzejrezervāta mājaslapa
  • “Jānis Graudonis. Mana dzīve atmiņu gaismā. Arheologa dzīvesstāsts” – Turaidas muzejrezervāts, apgāds “Zinātne”, 2008., 182 lpp.

Autors: Jānis

Dalīties ar šo rakstu